W Unii Europejskiej obowiązują normy EURO regulujące limity emisji szkodliwych substancji takich jak: tlenki azotu (NOx), cząsteczki stałe (PM), węglowodór (HC) oraz tlenki węgla (CO) w większości nowych pojazdów sprzedawanych na terenie UE (samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, pociągi, traktory, maszyny rolnicze, barki).
Wymogi unijne muszą spełniać, w świetle przepisów z 2011 roku, także ciągniki i maszyny rolnicze o mocy silnika w zakresie 175-760 KM. Dla uzyskania homologacji te pojazdy zobligowane są do spełnienia wytycznych EURO IIIb. Wymuszają one zmniejszenie ilości tlenków azotu i cząstek stałych odpowiednio o 50% i 80% w porównaniu do wcześniejszych limitów w maszynach fabrycznie nowych. Unijne dyrektywy z roku na rok wprowadzają coraz bardziej restrykcyjne wymagania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (od dnia 01.10.2008 r.) silniki diesla są objęte normą EURO V, która gwałtownie obniżyła emisję szkodliwych tlenków azotu (NOx) o 60%.
Dla porównania 25 ciężarówek spełniających normę EURO V emituje tyle szkodliwych substancji co 1 ciężarówka w latach 70-tych.
Od początku 2014 roku obowiązuje norma EURO VI, ustanowiona już w 2008 roku przez Parlament Europejski, która ogranicza emisję NOx o kolejne 80%.