Normy i technologia SCR

W trosce o bezpieczeństwo środowiska naturalnego Unia Europejska wprowadziła ograniczenia w zakresie emisji spalin przez pojazdy mechaniczne. Wprowadzone normy EURO służą ograniczeniu negatywnego wpływu zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy mechaniczne na środowisko.  Regulują one limity emisji szkodliwych substancji takich jak: tlenki azotu (NOx), cząsteczki stałe (PM), węglowodór (HC) oraz tlenki węgla (CO) w większości nowych pojazdów sprzedawanych na terenie UE (samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, pociągi, traktory, maszyny rolnicze, barki). Limity te różnią się w zależności od typu pojazdu, inne standardy emisji dotyczą samochodów osobowych, inne samochodów ciężarowych czy autokarów.

Norma Euro

Normy emisji spalin zaczęły obowiązywać na początku lat 90. XX wieku, były stopniowo zmieniane po to by ograniczyć na drogach liczbę aut, których spaliny zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje. Nowe normy były wprowadzane średnio co kilka lat. 
W 2008 r. została wprowadzona norma EURO V, która gwałtownie obniżyła emisję szkodliwych tlenków azotu (NOx) o 60%. 
Obecnie obowiązująca od początku 2014 roku norma EURO VI, ustanowiona już w 2008 roku przez Parlament Europejski, ogranicza emisję NOx o kolejne 80%.

Dla porównania 25 ciężarówek spełniających normę EURO V emituje tyle szkodliwych substancji co 1 ciężarówka w latach 70-tych.

Technologia SCR - oczyszczanie spalin

W celu spełnienia przez pojazdy norm emisji opracowano technologię selektywnej redukcji katalitycznej – SCR, umożliwiającej pojazdom z silnikiem wysokoprężnym uzyskać homologację i poruszać się po drogach UE.  System SCR umożliwia oczyszczanie spalin i szkodliwych związków emitowanych przez silniki diesla, tym samym chroni zdrowie i środowisko naturalne przed degradacją. Technologia SCR bazuje na roztworze mocznika oferowanego jako NOXy® AdBlue®. Dzięki jej użyciu możliwe jest sprostanie wymogom nałożonym przez Unię Europejską w zakresie limitu NOx. Działanie całego systemu polega na zredukowaniu szkodliwych substancji – tlenków azotu do czystego pierwiastka w postaci pary wodnej.

mechaniczne tło
NOXy® stosowany w katalizatorach, ogranicza emisję tlenków azotu NOx i pozwala na redukcję spalin, aż do momentu uzyskania nietoksycznej pary wodnej i azotu.

Technologia SCR sprawdza się w różnego typu pojazdach z silnikami wysokoprężnymi, szczególnie w autobusach i ciężarówkach. Ma zastosowanie także w innego typu obiektach– lokomotywach, statkach czy maszynach używanych w rolnictwie. Pojazdy i urządzenia posiadają wówczas dodatkowy zbiornik, w którym NOXy® poddawany jest działaniu wysokiego ciśnienia do katalizatora gazów wydechowych.

Oczyszczanie spalin tym sposobem odbywa się przy pomocy systemu składającego się ze zbiornika, układu wtryskiwania i katalizatora. Cała konstrukcja nadaje się do współpracy z diagnostyką pokładową, co pozwala na bieżące informowanie kierowcy o przekroczeniu dozwolonego poziomu emisji szkodliwych gazów.